Ohrabrujući podaci su ti da je prošle godine rođeno 65 beba, šest više nego 2019. godine.
Međutim, činjenica koja brije je da je tokom 2020. godine preminulo 240 građana Svrljiga, što je tri i po puta više od broja rođenih.
U selima svrljiške opštine smanjuje se broj đaka, uglavnom roditelji migriraju ka gradu i većim centrima, pa se stoga zatvaraju i seoska odeljenja u manjim seoskim sredinama.
Predsednik opštine Svrljig Miroslav Marković kaže da je Opština učinila mnogo po pitanju školstva, ali i mladih bračnih parova i roditelja.
U 2020. godini sklopljeno je 27 bračnih zajednica, za 18 manje nego 2019. godine.
Bez obzira što opština Svrljig, možda jedina u Srbiji, izdvaja novčana davanja za svaki brak, bebu, nezaposlenu porodilju ili zaposlenje jednog od bračnih drugova, ne dobija željeni efekat.
Nadležni za ova pitanja kažu da su mladi odlučniji za odlazak van države nego za ostanak na ognjištu i da je to jedan veliki i gorući problem svih nas u zemlji.
Vredno je reći da je pored sklopljenih brakova bilo i razvoda i to više u 2020. nego 2019. godine.
Kako smo saznali, u 2019. godini zahtev za razvod braka podnelo je 16 lica, a u 2020. godini njih 25, što ponovo pokazuje negativan trend po pitanju bračnih zajednica.
Žao mi je što moram da napustim Svrljig, ovde sam odrastao ali očigledno neću ostariti, prokomentarisao je M.A. za naš portal.
Verujući u lepšu i bolju stranu medalje obilazeći teren naišli smo i na mlade ljude koji misle suprotno od sugrađanina M.A.
Oni kažu da će ostati ovde, pokušati da se zaposle, bračno obezbede i dobiju decu.
Šta će se desiti ako svi odemo, mora neko i da ostane, kaže M.J. za naš portal.
Ovaj tekst deo je projekta koji je sufinansiran od strane Opštine Svrljig u prvoj polovini 2021. godine.