Broj pregleda

Skoro 80% mladih nije zadovoljno

Podeli sa prijateljima:

MladiОкругли сто на коме су презентовани резултати истраживања о толеранцији младих и поштовању људских права одржан је 14. децембра у сали Општине Сврљиг. Организатори скупа су Друштво за заштиту и унапређење менталног здравља деце и омладине из Ниша и Денизен – Центар за грађански активизам Сврљиг, и одржан је као део пројекта „Мрежа младих за људска права и толеранцију – Омладинска мрежа“ уз подршку Делегације Европске уније у Републици Србији.

Истраживање, које је спроведено на узорку од 300 младих који живе на територији општине Сврљиг, је имало за циљ да дефинише проблеме са којима се млади сусрећу у области толеранције и поштовања људских права у својим срединама и укаже на приоритете у решавању тих проблема.

Показало је да две трећине младих у Сврљигу је довољно информисано о људским правима, толеранцији и антидискриминацији и те информације је у највећем броју случајева добило преко медија, али је 45% чуло за рад организација које се баве људским правима, а тек нешто више од 10% је учествовало у њиховом раду.

Половина испитаника сматра да су људска права у њиховој заједници угрожена и да постоји дискриминација појединих друштвених група, медју којима су они препознали Роме као најугроженију категорију, затим, избегла и расељена лица, особе са инвалидитетом итд. Међу угроженим категоријама при врху листе су незапослена лица и млади.

Најбољи начини борбе против кршења људских права и дискриминације су кажњавање оних који дискриминишу и крше људска права, али и едукација у школама и другим институцијама као превенција.

Младима су познати случајеви дискриминације, а 14% је чак учествовало у томе. Највише предрасуда млади испитаници показују према особама другачијег сексуалног опредељења и ХИВпозитивним особама и не би волели да се друже са њима, што потврђује потребу за едукацијама из области људских права.

Скоро 80% младих није задовољно животом у Сврљигу, а најчешћи разлози за то су недостатак радних места и спортских терена, док је на трећем месту одсуство забавних и културних садржаја. Око 90% њих не партиципира у животу заједнице, а тек 10% је укључено у неке активности на решавању проблема. Од оних који не партиципирају, скоро 30% би се укључило у рад неке организације или кроз семинаре, радионице, акције, итд.

На основу резултата истраживања у Сврљигу, може се закључити да је убедљиво највећи проблем младих недостатак радних места и спортских терена, што је и разумљиво обзиром на низак степен економске развијености привреде и општине у целини, због чега је слаба и инфраструктура намењена младјој популацији. У таквом економском окружењу угроженост појединих група, још више долази до изражаја и доводи до већег степена дискриминације.

Пошто се економска питања не могу брзо решити, остаје места за превентивно деловање и заговарање за побољшање услова живота кроз изградњу инфраструктуре и стварања могућности за веће запошљавање младих, посебно Рома, расељених лица и особа са инвалидитетом.

Такође, истраживање је требало да помогне у избору проблема (области) којима ће се млади бавити на локалним акцијама и за које ће тражити решења у својим заједницама.

Млади који су учествовали на округлом столу су као приоритетне области даљег деловања и осмишљавања локалне акције препознали:

·         Мини сајам запошљавања у сарадњи са локалним бизнис сектором и Националном службом за запошњавање;

·         Употпуњавање културних садржај повратком у биоскопску салу, где би у складу са резултатима истраживања могли да се емитију филмови о људким правима и остали циклуси филмова;

·         Група младих из средње школе је заинтересована за покретање драмске секције која би програмски могла да се бави промовисањем толеранције и различитости;

·         Организовање спортских дешавања који промовишу толеранцију; и

·         Организовати семинаре, радионице и трибине у школама и организација грађанског друштва као превентивне активности.

Imate komentar?

NAJNOVIJE NA PORTALU

Predlog!

Upućen predlog Vladi da raspust za osnovne i srednje škole počne 24. decembra

Srećna slava

Narodni poslanik Milija Miletić uputio čestitku povodom slave Svetog Nikole

Politika

SVRLJIŠKI SNS UPUTIO PUNU PODRŠKU ALEKSANDRU VUČIĆU

Miletić uzeo aktivno učešće

Održan sastanak Posebne radne grupe za unapređenje hitne medicinske pomoći

Dobro došli

Klub navijača Delije Svrljig organizuje Humanitarni turnir u stonom tenisu u okviru Božićnog festivala

Servisna informacija

Bez vode potrošači u Hadžićevoj ulici

PU ,,Poletarac'' Svrljig

Povezano