Svrljiške planine, kao najduži i najistaknutiji planinski venac svrljiškog kraja, predstavljaju pravi prirodni dragulj istočne Srbije. Protežu se u pravcu severozapad-jugoistok, u dužini od oko 25 kilometara, dok im najveća širina iznosi 12 kilometara, između Svrljiškog Timoka i Nišave.

Ove planine su posebno važne za ljubitelje prirode, planinare i avanturiste, jer nude ne samo prelepe pejzaže već i brojne staze koje vode kroz netaknutu prirodu. Najviši vrh Svrljiških planina je Zeleni vrh, koji se uzdiže na 1334 metra nadmorske visine, pružajući spektakularan pogled na svrljišku kotlinu, Sićevačku klisuru, ali i na daleke predele Stare planine.
Prirodna riznica i turistički potencijal
Svrljiške planine su pravi raj za ljubitelje aktivnog odmora – pešačenje, biciklizam, paraglajding, kao i zimske aktivnosti poput skijanja na manjim stazama, u zavisnosti od vremenskih uslova. Planine obiluju bogatstvom lekovitog bilja, gljiva i divljači, što ih čini atraktivnim za sve koji uživaju u prirodnim lepotama i zdravom načinu života.
Posebno su značajne zbog svoje bogate flore i faune, kao i zbog prirodnih fenomena poput pećina, izvora i stena koje su vekovima oblikovali vetrovi i voda. Svrljiške planine su i deo kulturno-istorijskog blaga ovog kraja, jer su u njihovom podnožju otkriveni tragovi starih naselja i utvrđenja iz rimskog i srednjovekovnog perioda.
Turizam u usponu
Iako još uvek nedovoljno istražene i promovisane, Svrljiške planine sve više privlače turiste, planinare i istraživače koji u potrazi za autentičnim doživljajem biraju baš ovaj kraj. Lokalna turistička organizacija prepoznaje značaj ovih planina za razvoj seoskog turizma, ekološkog turizma i avanturističkog turizma, a u planu su i dodatne aktivnosti kako bi se planine bolje valorizovale.
Svrljiške planine su dokaz da priroda može biti moćan saveznik u očuvanju tradicije i pokretač razvoja celog svrljiškog kraja. Sa svakim novim korakom po njihovim stazama, otkrivaju se novi pogledi, legende i priče koje samo čekaju da budu ispričane.
Jedan komentar
Mogli ste da pomenete Pandiralo i Vrelo u Peris…redak prirodni fenomen reke ponornice…