Tokom 2024. godine, Fondacija Ana i Vlade Divac je, zajedno sa partnerima i zahvaljujući donatorima i podršci pojedinaca, podržala više od 23,000 građana i građanki u Srbiji, donacijama u vrednosti od 2,5 miliona dolara.
Kroz veći broj razvojnih projekata i humanitarnih akcija, Fondacija je nastavila da podržava ugrožene porodice, poljoprivredna gazdinstva, organizacije civilnog društva, obrazovne i zdravstvene ustanove, azile za životinje, kao i mnogobrojne pojedince a posebno mlade, žene i osobe sa invaliditetom.
Rad Fondacije na podršci mladima, kroz projekte podrške zapošljavanju, regionalne saradnje, program stipendiranja, podrške mladim poljoprivrednicima koji žele da ostanu na selu, poboljšanju medijske pismenosti i promociji različitosti, nagrađen je Priznanjem dobrote Srpskog filantropskog foruma tokom sedmog Nacionalnog dana davanja.
Kroz tri fonda za mlade poljoprivrednike u Požegi, Svilajncu i Kraljevu, 39 mladih poljoprivrednika i poljoprivrednica koji žele da ostanu na selu je dobilo grantove za osnivanje svojih gazdinstavam dok je kroz sedam omladinskih fondova u Obrenovcu, Prokuplju, Zaječaru, Vlasotincu, Vladičinom Hanu, Vranju i Sremskoj Mitrovici, realizovano 100 projekata za unapređenje kvaliteta života mladih i regionalne saradnjue koje su inicirale neformalne omladinske grupe.
Za školsku 2024/2025. godinu, Fondacija je dodelila 156 stipendija, od čega 121 stipendija za izvanredne učenike i učenice srednjih škola koji žive u siromašnim ili jednoroditeljskim porodicama, 10 stipendija za studente i studentkinje poljoprivrednih i veterinarskih fakulteta u Srbiji i 25 za studente i studentkinje medicine, elektrotehnike, matematike i biologije.
Nastavljen je i program neprofitne škole za prekvalifikaciju u IT sektor „IT Bootcamp“ koji se već šestu godinu realizuje u saradnji sa grupom donatora iz SAD-a. Tokom 2024. godine 154 mladih polaznika i polaznica završilo je obuku u testiranju softvera QA i razvoju web stranica, od čega je 41 mlada osoba odmah nakon kursa našla posao, što je oko 27 odsto.
Ostvaren je i kontinuitet u podršci mladima da se aktivnije uključe u socijalni, ekonomski i politički život zemlje i regiona, da budu nosioci promena, kao i da se lakše prepoznaju oblasti u kojima je potrebno unaprediti položaj mladih.
Nastavili smo i borbu za rodnu ravnopravnost, i promovisali ciljeve održivog razvoja i jednakost za sve, a osnovan je i prvi podsticajni fond za zapošljavanje osoba sa invaliditetom u Kragujevcu.
Značajni su i kontinuirani napori Fondacije da podrži stanovništvo koje se bavi poljoprivredom, te je samo ove godine 305 nosilaca poljoprivrednih gazdinstava podržano sa 454.000 dolara, čime su poboljšani uslovi života na selu za više od 1,100 ljudi.
Donirano je 228 plastenika poljoprivrednicima i poljoprivrednicama u Svrljigu, Novoj Varoši, Prijepolju, Užicu, Lučanima, Dimitrovgradu i Medveđi, u nameri da se pomogne malim poljoprivrednim gazdinstvima da prevaziđu izazove koje im nameću nestabilni klimatski uslovi.
Osnovana su četiri poljoprivredna revolving fonda u Aranđelovcu, Sečnju, Golupcu i Babušnici kroz koje je 38 poljoprivrednih gazdinstava dobilo beskamatne pozajmice za razvoj poljoprivrdne proizvodnje.
U opštinama Požega, Arilje, Nova Varoš, Lučani i Užice održane su stručne radionice za 100 poljoprivrednika i poljoprivrednica na temu bezbednog odlaganja ambalaže pesticida, dok je u organizovanim akcijama prikupljanja ambalaže pesticida prikupljeno 500 kilograma otpada od iskorišćene ambalaže.
U partnerstvu sa Serbia Business Run i 19 kompanija koje su učestvovale u „Trci za šume“ posađeno je 13,182 stabala hrasta na 4,39 hektara površine na Fruškoj Gori.
Rekonstruisane su kuće za dve porodice u Vlasotincu i Vranju, četiri osnovne škoje su opremljene novim nameštajem a devet srednjih škola sa 5,000 učenika dobilo je donacije za održavanje savremene nastave iz nauke, tehnologije inženjerstva i matematike (STEM oblasti).
Izgrađen je i deo vodovoda u Kuršumlijskoj Banji kojim se vodom snabdeva 60 domaćinstava, a donirana je i vredna oprema Klinici za maksilofacijalnu hirurgiju Stomatološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Tokom 2024. godine podeljeno je i 200 paketa hrane za porodice ugrožene poplavom u Svrljigu i samohrane roditelje u Pirotu, Pančevu i Zemunu, a 25 paketa hrane, ogreva i osnovnih životnih namirnica je podeljeno porodicama na Kosovu. Donaciju šporeta na drva dobilo je 16 porodica, a nastavljena je i redovna podrška Crkvenoj kuhinji verskog dobrotvornog starateljstva SPC za podelu 2.000 toplih obroka dnevno.
Kroz grantove, mentorstvo i podizanje kapaciteta podržano je šest organizacija civilnog društva, pružane redovne mesečne donacije za dva azila za životinje i donirano je putničko vozilo Klubu košarkaša u kolicima Singidunum Crvena Zvezda.
Fondacija Ana i Vlade Divac se zahvaljuje na podršci i poverenju svim partnerima i donatorima u zemlji i dijaspori, kao i organizacijama civilnog društva, lokalnim samoupravama, ministarstvima, medijima i svim pojedincma koji su i ove godine bili deo velikog Divac tima. Naša ulaganja ne samo da menjaju sudbine pojedinaca, već i stvaraju temelje za održivi razvoj Srbije. Zajedno možemo mnogo više, i sa tom idejom nastavljamo da i u narednom periodu pomažemo najugroženijima i da radimo na unapređenju kvaliteta života širom Srbije.
Foto: Fondacija Ana i Vlade Divac: 2,5 miliona dolara za bolji kvalitet života u Srbiji tokom 2024.