Belmuž je tradicionalno pastirsko jelo koje potiče iz jugoistočne Srbije, iz svrljiškog kraja – posebno iz oblasti Stare planine, gde su ga vekovima pripremali stočari.
Reč “belmuž” dolazi od kombinacije reči “belo”, što se odnosi na boju sira, i “muž”, što upućuje na mućenje, proces u kojem se priprema ovo jelo.
Belmuž se priprema od mladog ovčijeg ili kravljeg sira, koji se topi na vatri, uz dodatak kukuruznog brašna. Smatra se jednim od najautentičnijih jela ovog kraja, a njegova jednostavnost u pripremi i bogatstvo ukusa učinili su ga popularnim među pastirima, ali i među onima koji žele da osete duh tradicije.
Ovo jelo se najčešće služi kao glavno jelo, ali može biti i odličan dodatak različitim jelima. Belmuž se često kombinuje sa svežim ili kiselim mlekom, jogurtom, a može se servirati uz pečeni hleb ili pogaču. Što se pića tiče, belmuž se tradicionalno pije uz domaću rakiju, ali dobro se slaže i sa belim vinom, koje naglašava kremastost sira.
Danas, belmuž predstavlja važan deo kulturnog nasleđa Srbije, a u mnogim krajevima održavaju se manifestacije posvećene ovom jelu, poput čuvene Belmužijade u Svrljigu, gde posetioci mogu uživati u različitim varijacijama ovog specijaliteta.