Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić poručila je danas da je dualno obrazovanje pružanje mogućnosti da se napravi najkonkretnija moguća veza između obrazovanja i privrede i da je ovaj način obrazovanja od posebnog značaja za razvoj privrede.
Brnabić je, na konferenciji o dualnom obrazovanju u organizaciji Nemačko-srpske privredne komore (AHK), istakla da je prosečna plata srednjoškolca koji nije obrazovan po dualnom modelu 65.361 dinar, dok je primanje onog koji je školovan po dualnom modelu 80.441 dinar.
Ona je ukazala na to da je čak 69 odsto učenika u Srbiji koji su učili po modelu dualnog obrazovanja zaposleno, a da 42 odsto zaposlenih čine oni koji su učili po klasičnom modelu.
Premijerka je podsetila na to da uspešne zemlje poput Nemačke, Austrije i Švajcarske neguju sistem dualnog obrazovanja i dodala da to nije nikakvo “pravljenje jeftine radne snage”, kako su to neki kritikovali, već upravo suprotno.
Ona je istakla da je važno da država među privrednicima ima stabilne partnere za podsticanje procesa dualnog obrazovanja i dodala da je u uvođenju ovog procesa Srbiji od velike koristi bila pomoć Nemačke.
Nemačke kompanije danas zapošljavaju oko 78.000 ljudi u Srbiji, investitori iz te zemlje su najvažniji partneri vlade i države, a nemačke investicije su među najbitnijim. Posebno su važne jer sa njima dolazi i transfer tehnologija koji obogaćuje zemlju i menja je. To nam je pomoglo da se promenimo i da podignemo konkurentnost i inovativnost na viši nivo, rekla je Brnabić.
Ona je podsetila na rezultate ankete koje je Nemačko-srpska privredna komora predstavila ove godine i koji pokazuju da bi 95 odsto nemačkih kompanija ponovo investiralo u Srbiju.
Postoje druge stvari koje smo morali da promenimo da bi na ovaj način obezbedili priliv nemačkih investicija. Jedna od njih je Zakon o dualnom obrazovanju koji je donet 2017. godine, a koji je počeo da se primenjuje školske 2019/20 godine, istakla je premijerka.
Brnabić je napomenula da postoji sve više domaćih kompanija koje se uključuju u model dualnog obrazovanja, a da je jedan od zadataka nove vlade da bude više dece koja se odlučuju za taj model obrazovanja i za fakultete na kojima se ono sprovodi.
Prvi potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić podsetio je na to da trenutno postoji 150 srednjih stručnih škola sa 65 stručnih profila u kojima se sprovodi dualno obrazovanje, kao i da ima 75 kompanija u zemlji u kojima oko 150 učenika obavlja stručnu praksu.
Radna grupa radi na izmenama i dopunama zakona koje se odnose na dualno obrazovanje, a nakon formiranja vlade, te izmene stavićemo na javnu raspravu, rekao je Ružić.
Predsednik Nemačko-srpske privredne komore Milan Grujić ocenio je da je dualno obrazovanje jedan od ključnih faktora ka stabilnoj ekonomiji i naglasio da interesovanje stranih investitora u Srbiji ne opada, da se otvaraju nova radna mesta i da postoji sve veća potreba za stručnom radnom snagom.
Šef privrednog odeljenja ambasade SR Nemačke u Srbiji Denis Kajzer rekao je da cilj mora biti da dualno obrazovanje postane popularno u malim srpskim preduzećima.
To treba da se dešava u celoj zemlji i donošenje zakona je prilika da se popularizuje dualno obrazovanje, poručio je on.
Izvor: Vlada Srbije