Speleološka istraživanja zanimljivih pećinskih dragulja, među kojima je i Prekonoška pećina, se nastavljaju.
Ovu informaciju podelili su predstavnici Sportsko-speleološkog udruženja SAIS Knjaževac.
Ponovna poseta ovom speleološkom objektu u okolini Svrljiga, a na putu ka Prekonoškoj pećini, u kojoj smo u junu 2021.proverili potencijale za nastavak istraživanja ovog zanimljivog pećinskog dragulja Istočne Srbije, stoji u objavi.
Prekonoška pećina je pećina u istočnoj Srbiji. Pećina je udaljena oko 5 kilometara od Svrljiga, u blizini sela Prekonoga. Pećina se nalazi na oko 700 metara nadmorske visine. Iznad ulaza je se nalazi vertikalni krečnjački odsek koji je visok oko 20 metara, a ispod veliki sipar koji se spušta sve do dna. Nakit u ovoj pećini je veoma raznolik i bogat. U Prekonoškoj pećini je otriveno praistorijsko oruđe, na osnovu čega se zaključuje da su u njoj živeli pećinski ljudi.
Takođe, u Prekonoškoj pećini pronađena je prva čovečja ribica.
Čovečja ribica (lat. Proteus anguinus) je repati vodozemac iz porodice Proteidae.
Živi u podzemnim jezerima i mirnijim delovima podzemnih potoka i rečica dinarskog karsta (krša, krasa), isključivo od severa Italije, Istre i Primorske Slovenije, preko Dalmacije i Bosne, sve do Crne Gore. Ipak, i pored osnovanih pretpostavki u crnogorskim pećinama još nije nađena.
Čovečja ribica je “dinarski endemit”. Mogu da se nađu i na dubinama do 80 m. Iako nikada voljno ne napuštaju večiti mrak pećina, u proleće i u jesen ljudi ih povremeno nalaze i na površini, jer ih izbace jaka vrela kad nadođu podzemne vode usled bujnih kiša i topljenja snega. Ovo je naročito česta pojava u Hercegovini, u okolini Trebinja i u Popovom polju.