Pčelarstvo
Broj pregleda

Kako koristiti lekove u pčelarstvu

Podeli sa prijateljima:

Kako svi lekovi moraju biti registrovani u Agenciji za lekove po važećem zakonu tako moraju biti i lekovi koji se koriste u pčelarstvu.

Ilustracija, pčele, foto: pixabay, autor: Thorsten Frenzel
Ilustracija, pčele, foto: pixabay, autor: Thorsten Frenzel

Lekovi koje koristimo u pčelarstvu delimo na:

  • registrovane za upotrebu u pčelarstvu,
  • registrovane za upotrebu u veterini ne u pčelarstvu (amitraz na primer je ektoantiparazitik),
  • neregistrovane i zabranjene.

Pčelari se uglavnom sami odlučuju za neki od lekova za pčele. Pri tome se ne vode osnovnim principima za izbor po farmakologiji (nauci o lekovima).

Zahtevi koje bi trebalo da ispuni lek su da je efikasan protiv bolesti za koju ga primenjujemo, da je lako dostupan, da je jeftin, da ima poznati sastav i osobine lekovite materije, da nema neželjene efekte, da nema rezidua (ostataka) u saću i medu i da ne smanjuje proizvodne sposobnosti matice i radilica.

Način aplikacije (davanja) leka zavisi od vrste leka i može biti:

  • kroz sirup,
  • kroz pogače,
  • stavljanjem letvica u pčelinju zajednicu,
  • nakapavanjem po ulicama ili
  • rasprskivanjem po ramovima i satonošama.

Izbor leka se vrši na osnovu tačno postavljene dijagnoze. Za to je potrebno uzeti adekvatan uzorak pčela (30 do 50 pčela kada se sumnja na neku bolest ili 300 do 500 pčela kada nema opravdane sumnje) ili 10×10cm legal koji se šalju u referentnu laboratoriju.

Svi ovi lekovi trebalo bi da se primenjuju po proizvođačkom uputstvu.

Na primer: BeeVital Hive Clean nakapavanjem po ulicama 15 do 20 ml u proleće u jesen i pred zimu. Apilivevar štapići se ostave u košnici 24 do 30 do 35 dana (jedan do jedan i po razvojni ciklus pčele jer je bolest i pčela i legla to jest parazit). Apigard (paštete) staviti 1 a posle 15 dana i drugu.

Tretman traje 30 dana. Mora se uraditi čitav pčelinjak da ne dođe do grabeži. Oksalna se pravi od 35g oksalne 600ml destilovane vode i 600g šećera i nakapava se 5ml po ulici pčela u zimskom periodu kada su pčele u klubetu i kada ne izlaze iz košnice. Mravlja se stavlja natopljena na trulex krpu u sva 4 ugla košnice preko satonoša. Takođe voditi računa o spoljašnjoj temperaturi koja ne sme pelaziti 25 stepeni celzijusa. Furmitom postaviti po uputstvu i temperatura mora biti danima između 14 i 25 stepeni celzijusa. Nozevit se nanosi preko satonoša.

Ostale bolesti pčela i legla se ne leče već se sve neškodljivo uklanja osim Evropske kuge legla, koja je mešana bakterijska infekcija, i koja se uslovno leči.

Preporuka za korišćenje lekova u pčelarstvu bila bi: uraditi sve da do bolesti ne dođe. Ako se posumnja na bolest uzeti adekvatan uzorak i poslati ga u referentnu laboratoriju. Po dobijanju dijagnoze lečiti po nalogu veterinara. Ako sami lečite birajte registrovane preparate. Nikako ne lečiti bez postavljene dijagnoze i to neregistrovanim preparatima.

Imate komentar?

NAJNOVIJE NA PORTALU

Sve na jednom mestu

Sutra u Svrljigu počinje sa radom Jedinstveno upravno mesto (JUM)

Svrljig

Protestna šetnja u petak, 24. januara

Od Svrljiga 60km

Stara planina privlači turiste iz svih krajeva Srbije

Izgubljeno 8 života

DAN ŽALOSTI U SRBIJI U SREDU

Čestitamo

Pobednici 7. Pihtijade u Svrljigu ekipa “Vasilj” iz Knjaževca

Čestitke

Predsednica SO Svrljig čestitala pobednici u plivanju za Časni krst

PU ,,Poletarac'' Svrljig

Povezano