U sredu, 3. avgusta 2016. godine, ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine, Snežana Bogosavljević Bošković, posetila je opštinu Svrljig i u pratnji narodnog poslanika Milije Miletića obišla poljoprivredno gazdinstvao Dejana Jovanovića u Plužini, kao i poljoprivredne proizvođače i komasaciono područje u ovom selu, nadomak Svrljiga.
Rešavanje problema područja sa otežanim uslovima rada – tzv. marginalna područja, gde spada i opština Svrljig, bila je jedna od glavnih tema razgovora ministarke Bošković i narodnog poslanika Miletića.
Naime, postoje slučajevi da su susedne parcele u nekim atarima različito kvalifikovane, na primer jedna marginalna, a druga ne, što stvara problem konkretno u našoj opštini, ali i u opštinama koje su devastirane i spadaju u red najsiromašnijih opština u Srbiji.
‚‚Smatram da u takvim opštinama ne treba praviti razlike, već ih cele proglasiti marginalnim područjima i usmeriti veće podsticaje u poljoprivredi”, kaže Milija Miletić.
Kada je reč o vraćanju utrina i pašnjaka selima, Miletić kaže da se taj zakon mora menjati, ili staviti van snage.
‚‚Veliki problem predstavlja raspolaganje pašnjačkim površinama koje su vraćene selima na korišćenje prema Zakonu o povraćaju utrina i pašnjaka selima na korišćenje. Po ovom zakonu iz 1993. godine sela mogu da koriste pašnjake samo za napasanje stoke i izgradnju ribnjaka. Kako se smanjuje broj grla u selima, s jednestrane, i postoje zainteresovani investitori za izgradnju farmi i ulaganja, s druge strane, nepohodno je izvšti izmenu ovog Zakona i dozvoliti selima ili lokalnim samoupravama da mogu da raspolažu ovim pašnjacima, da ih izdaju u zakup ili na neki drugi način koriste i omoguće investitorima da ulažu uovakve površine”, kaže Miletić.
Svrljig poseduje oko 4300 hektara pod pašnjačkim površinama, što bi nakon izmene Zakona moglo da se eventualno izda u zakup potencijalnim investitorima.
Milija Miletić dodaje da je potrbno povećati subvencije za marginalna i brdsko-planinska područja kako bi se zaustavio odliv mladih i radno sposobnih ljudi iz ovih krajeva.
‚‚Na ovaj način bi se mladi podstakli da ostanu i razviju proizvodnju, kao i da sačuvaju ove krajeve od propadanja i čuvaju teriotriju što je posebno karakteristično za pogranična područja u Istočnoj Srbiji. Ova područja obiliju i autohtonim proizvodima, odnosno proizvodima sa geografskim poreklom i organskim proizvodima i treba im omogućiti veće podsticaje i pojednostaviti proceduru za ostvarivanje podsticaja, kao i olakšati pristup većim centrima i bogatijim tržištima uz povećanu propagandu i stalnu edkuaciju stanovništav o značaju kvalitetne ishrane”, ističe Miletić.
Na kraju posete ministarka Bogosavljević Bošković obišla je i područje gde je izvršena komasacija zemljišta i detaljno se upoznala sa završnim radovima komasacije.